Binnenkort nieuwe Facebook privacy instellingen (na 05/2010)
Facebook lag énorm onder vuur de laatste tijd, omdat ze het web zouden monopoliseren, je informatie zouden blootgeven, … Mark Zuckerberg, oprichter en CEO van de site, schrijft vandaag een blogpost, waarin hij de ingrijpende veranderingen in de Facebook privacy settings aankondigt. Zo ingrijpend, dat je ze bijna zou gaan vertrouwen. Maar is dat ook terecht?
Zuckerberg schrijft dat ze geluisterd hebben naar hun gebruikers. Hij excuseert zich voor de verwarrende interface die hun privacy settings de laatste jaren kregen door te stellen dat Facebook nooit ontworpen was met het idee dat het een wereldwijde site zou zijn. Hij stelt ook dat het zo onoverzichtelijk werd, doordat ze de gebruiker zo veel controle wilden geven over wat ze delen.
Maar ze hebben geluisterd naar de gebruikers en ze voeren in de loop van de volgende weken drastistische veranderingen door. Die veranderingen kan je opdelen in drie grote onderdelen die je kan terugvinden in het privacy controlecentrum.

1. Éen eenvoudig controle-luik bepaalt met wie je dingen deelt (zie (1) )
In één klik kan je nu instellen of wat je deelt op facebook voor vrienden, vrienden van vrienden of iedereen te zien is. Wat je deelt op facebook omvat:
- je statusupdates;
- je reacties op berichten van anderen;
- je links (weblinks zoals youtube video’s, artikels op het web);
- je foto’s;
- je video’s;
- de foto’s waarin je getagd bent;
- je geboortedatum;
- je contactinformatie.
Wil je tot in detail instellen welke informatie je met wie deelt, is er een knop Customise settings
Persoonlijk reken ik er op dat je via deze customise settings ook zal kunnen instellen dat je het enkel deelt met vrienden behalve bepaalde vrienden (die je zelf aangeeft). Zuckerberg schrijft dat ze je even veel controle geven als vroeger, dus verwacht ik dat dat er niet minder op zal worden.
2. Beperking in de publieke informatie (zie (2) )
Vroeger was het niet mogelijk om je vrienden te verbergen (dat is echter bij de laatste update van de privacy instellingen wél al mogelijk. Lees daarvoor dit artikel) en ook de pagina’s die je Leuk vindt waren onmogelijk te verbergen. Vanaf nu zal dat wel kunnen.
Er zijn nog een aantal zaken die verplicht publiek zijn op facebook
- je naam;
- je profielfoto;
- je geslacht;
- de netwerken waar je toe behoort (als je die manueel toevoegde) b.v. je school, je stad Klik hier voor te zien tot welke netwerken jij behoort.
De stad waar je woont en activiteiten staan standaard publiek zichtbaar, maar ik verwacht dat je dit zal kunnen aanpassen. De tekst is daar niet duidelijk in.
3. Makkelijk Facebook toepassingen uitschakelen (zie (3) )
Je kan makkelijk spelletjes, quizjes, … verwijderen van jouw Facebookprofiel en ze hierdoor geen toegang meer geven tot je profielinformatie. Hiermee controleer je ook de informatie die vrienden kunnen delen over jou, door toepassingen te gebruiken. Je kan Facebook toepassingen zelf helemaal uitschakelen indien je dit wenst.
Een mooie belofte van Mark Zuckerberg
De laatste alinea’s van het betoog van Zuckerberg zijn veelbelovend. Hij geeft aan dat de vele veranderingen in de laatste periode voor verwarring en wantrouwen hebben gezorgd. In de toekomst zullen ze dit nieuw stramien voor de privacy instellingen bewaren. Als er nieuwe mogelijkheden aan Facebook worden toegevoegd, zal men zich baseren op de huidige instelling. Deel je nu enkel met vrienden, dan zullen nieuwe toepassingen ook enkel met vrienden gedeeld worden.
Een aantal facebook-mythes ontkracht
Adverteerders: Adverteerders kunnen gericht adverteren op basis van de informatie die je publiek deelt, je leeftijd, geslacht, interesses, locatie … Deze informatie wordt echter anoniem gedeeld.
Social Plugins: Als je op de vind ik leuk-knop klikt op een andere website krijgt de website-eigenaar geen profielinformatie van jou te zien. (voor de duidelijkheid: facebook weet uiteraard wél op welke website jij op de like-knop geklikt hebt) Opgelet: deze informatie kan wel op jouw prikbord getoond worden.
Conclusie? Kunnen we Facebook vertrouwen?
Eigenlijk hoor ik Facebook niks nieuws zeggen. En tot nu toe zie ik, behalve het verbergen van Dingen die je leuk vindt geen enkele nieuwe optie, die er op dit moment niet is. Wat Facebook probeert te doen is het allemaal makkelijker bereikbaar en overzichtelijker te maken. Ze proberen wellicht opnieuw zieltjes te winnen omdat ze zelf voelen dat mensen de social netwerkingsite minder vertrouwen.
Ik geloof er in dat Facebook dit doet om goed te doen en zo het vertrouwen weer te winnen van zijn gebruikers. De vraag is of het ondertussen niet al te laat is.
Verwante artikels:
Voordien kon je een knopje aanvinken dat je geen melding op je prikbord wou als je relatiestatus veranderde.
Waar kan je dit nu eigenlijk aanpassen?
Ik heb het vroeger aangevinkt, maar kan het met de nieuwe instellingen niet terugvinden.
Bedankt !