Computergebruik in het Vlaamse onderwijs: de houding en kennis van de leerkracht
28 April 2010 gaf de minister het onderzoeksrapport over het computergebruik in Vlaanderen vrij. Men onderzocht hoe het gesteld was met de computerinfrastructuur, het ICT beleid op de scholen en in hoe de leerkrachten en leerlingen met de computer en nieuwe technologie omgaan.
Belangrijke opmerking: de gegevens waarop de analyses dateren zijn volgens de pdf van het schooljaar 2007-2008.
In dit rapport wordt op vraag van het departement onderwijs een aantal bijkomende analyses gerapporteerd van gegevens die in het MICTIVO-project (OBPWO 06.05) in het schooljaar 2007-2008 werden verzameld.
Leerkrachten buizen zichzelf op vlak van ICT
In het onderzoek vroeg men leerkrachten hoe ze zichzelf inschatten inzake pedagogisch-didactische competenties inzake ICT. De leerkrachten plaatsten zichzelf op een antwoordschaal waar 1 niet voldoende 2 een beetje 3 voldoende 4 goed en 5 uitstekend was. In het lager onderwijs zegt de gemiddelde leerkracht dat ze over een beetje ICT-competenties beschikken(2,8), in het secundair geeft men zichzelf net voldoende (3,3). Gelukkig beschikken de jonge leerkrachten over meer zelfzekerheid dan de mensen met 25 jaar of meer ervaring, maar het verschil is verrassend klein.
Ondanks dat ze zich niet erg bekwaam voelen met de computer, zijn leerkrachten zich er wel erg van bewust dat de computer voor hen nuttig is. Ze geven aan dat eens zijn met de stelling dat de computer nuttig is voor mij, en dat het belangrijk is om de computer te kunnen gebruiken. Echt geboeid door de computer zijn ze niet. Op de stelling Het werken met computer interesseert me enorm antwoord de leerkracht dat ze het er min of meer mee eens zijn.
Met andere woorden, wat ik voel in de dagelijkse realiteit op school is dat leerkrachten onzeker zijn over het gebruik van de computer. Ze zijn bang dat er iets fout zal lopen en dat hun les daarom gaat in het honderd lopen. Ze denken dat ze onvoldoende capabel zijn met de computer maar zijn erg bereid om er meer over te weten. De computer vinden ze op zich een lastig toestel dat hen niet erg interesseert, maar ze zien wel het nu in van de toestellen.
Verwante artikels:
- Computergebruik in het Vlaamse onderwijs: Conclusie
- Computergebruik in het Vlaamse onderwijs: het gebruik van de computer
- Computergebruik in het Vlaamse onderwijs: de taken van de ICT-coördinator
- Computergebruik in het Vlaamse onderwijs: Software voor kinderen met een beperking
- Computergebruik in het Vlaamse onderwijs: over de computers