Paljasken

Facebook vriendenlijsten gebruiken

Gisteren vertelde ik al dat je door het gebruik van gebruikersgroepen, je facebook-ervaring kan optimaliseren. Door er slim mee aan de slag te gaan, kan je ook je privacy beschermen en er voor zorgen dat je enkel de juiste informatie deelt met de juiste mensen.

Moeilijk is dat niet, op vijf minuten weet je hoe je vriendengroepen kan aanmaken, hoe je ze kan gebruiken om informatie op je prikbord te filteren en hoe je met vriendengroepen je privacy toch kan beschermen.

Bekijk het youtube-filmpje en deel het met jouw vrienden, of lees de hele tekst door (bij read more).

Ik vermoed dat iedereens nieuwsoverzicht er zo rommelig en onoverzichtelijk uitziet op dit moment. Linksboven in het facebook-venster kan je echter het nieuws van vrienden, collega’s, ... filteren zodat enkel een overzicht van je belangrijkste vrienden getoond wordt.

Ik vermoed dat iedereens nieuwsoverzicht er zo rommelig en onoverzichtelijk uitziet op dit moment. Linksboven in het facebook-venster kan je echter het nieuws van vrienden, collega’s, ... filteren zodat enkel een overzicht van je belangrijkste vrienden getoond wordt.

In deze overzichtspagina van je vrienden zie je links de vriendenlijsten

In deze overzichtspagina van je vrienden zie je links de vriendenlijsten

UPDATE: (08-06-2009)

Klik op ‘Nieuwe lijst maken’ en selecteer onmiddellijk je vrienden.

vrienden-toevoegen-aan-vriendenlijsten-in-facebook

Als je nu inlogt op facebook, kan je kan je links kiezen voor het nieuws van de leden van een bepaalde vriendengroep te filteren.

Als je nu inlogt op facebook, kan je kan je links kiezen voor het nieuws van de leden van een bepaalde vriendengroep te filteren.

Maar je kan nog verder gaan. Je kan door slim gebruik van vriendenlijsten, bepaalde mensen minder informatie laten zien dan anderen. Collega’s waar je weinig contact mee hebt, hoeven je persoonlijke informatie (onderander of je vrijgezel, in een relatie of getrouwd bent) niet te lezen.

Als op eender welke pagina op facebook klik je op instellingen klikt en dan privacy uit het menu kiest kom je op deze pagina terecht.  Hier kies je voor profiel

Als op eender welke pagina op facebook klik je op instellingen klikt en dan privacy uit het menu kiest kom je op deze pagina terecht. Hier kies je voor profiel

Op deze pagina’s zie een een heel aantal soorten informatie, waarbij je bij elke soort kan gaan instellen wie ze mag zien. Je kan bijvoorbeeld gaan instellen wie je persoonlijke informatie mag zien. Standaard staat elke keuze op ‘Alleen vrienden’. Als je mensen wil weerhouden van bepaalde informatie kies je in het keuzemenu op Aanpassen.

Begin bij “Behalve deze personen” de naam van een bepaalde persoon of een bepaalde vriendenlijst te typen. Facebook zal automatisch aanvullen waardoor het makkelijk selecteren wordt. Je kan meerdere vrienden en meerdere vriendenlijsten toevoegen.

Begin bij “Behalve deze personen” de naam van een bepaalde persoon of een bepaalde vriendenlijst te typen. Facebook zal automatisch aanvullen waardoor het makkelijk selecteren wordt. Je kan meerdere vrienden en meerdere vriendenlijsten toevoegen.

Verwante artikels:

  1. Vriendenlijsten gebruiken om je privacy in te stellen
  2. Facebook in het onderwijs
  3. Bescherm je facebook privacy
  4. Facebook: wat ben je aan het doen?
  5. Herwin je facebook-privacy

36 Comments

    Dag Bram,

    Ik heb een probleem: de optie ‘meerdere vrienden selecteren’ vind ik niet. Kan jij me helpen?

    Bedankt!
    An

  • Bedankt voor je reactie An. Geen wonder dat je de optie ‘meerdere vrienden selecteren’ niet vindt: die bestaat inmiddels niet meer. Facebook heeft het venster dat je kreeg wanneer je op deze knop drukte, de standaard-manier gemaakt om vrienden aan je groep toe te voegen.
    De knop is met andere woorden verdwenen, omdat je nu onmiddellijk meerdere vrienden kan gaan selecteren. Geef gewoon een naam voor de groep in (waar in onderstaande screenshot ‘test 2′ staat en klik vervolgens alle vrienden aan die je wil opnemen.

  • [...] wie dit blog regelmatig leest, weet dat je informatie selectief kan delen. Dat je als leerkracht bijvoorbeeld prima “vriend” kan worden met leerlingen, zonder [...]

  • [...] uitleg beschreef ik eerder in een vorige blogpost. Lees dus even dit artikel over vriendenlijsten in Facebook (opent in een nieuw venster) om vriendenlijsten aan te leren [...]

  • hallo Bram
    hoe kan ik ee n ‘vriend’ verborgen houden ?

  • [...] je vriendenlijsten maakt, zie je in dit filmpje. [...]

  • [...] Op een andere plaats in je profiel heb je misschien nog meer over jezelf geschreven. Bij je interesses kan je bijvoorbeeld kwijt welke muziek je fijn vindt, wat je hobby’s zijn, … Deze infopagina is met behulp van privacy-settings perfect afschermbaar voor vreemden, of bepaalde vrienden. (Klik hier om meer te weten over vriendenlijsten op Facebook en hoe je dat kan gebruiken op privacy i…) [...]

  • Naar aanleiding van een berichtje heb ook ik geprobeerd om mezelf te verwijderen uit m’n eigen vriendenlijst. Het gerucht gaat dat je dit moet doen om hackers toegang te ontzeggen tot je FB. Dit lukt natuurlijk niet. Hoe kan ik dit wel doen?

  • Dag Gerd, ik hoorde nog nooit over jezelf verwijderen uit je vriendenlijst. Eigenlijk onlogisch dat je een vriend bent van jezelf. Het lukt inderdaad niet om jezelf uit je vriendenlijst te halen. Maar ik zou niet te ongerust zijn over hackers hoor. Zolang je je paswoorden behandelt als ondergoed ben je veilig: verander ze regelmatig, leen ze niet uit aan vrienden en laat ze niet slingeren!

  • Bedankt voor de reply…
    Ik vond het al vreemd, had er alleen nog nooit op gelet dat ik in m’n eigen vriendenlijst stond.
    Als het dan geen kwaad kan, dan zal ik mijn vriendenlijst maar geruststellen.

    mvg
    Gerd

  • Hallo,

    Is het mogelijk dat de prikbordberichten die ik bij een vriend plaats (of de reacties van mij op een prikbordbericht van een vriend; op zijn /haar profiel dus)
    onzichtbaar te maken voor anderen? Dus dat dit bv. niet bij de nieuwsberichten van mijn vrienden komt te staan??

    bedankt, mischa

  • Dan stuur je beter een bericht via het berichtensysteem van Facebook, dan dat je het prikbord gebruikt om te communiceren.

  • Ik zit met de volgende vraag:
    Ik zou graag mijn ‘oudere prikbord berichten’ willen verwijderen. Zodat er onderaan opkomt: ‘ x heeft geen berichten meer’. Weet iemand hoe ik dit kan instellen?

    Bedankt!

  • stel, een vriend stuurt een youtube link. we hebben 50 gemeenschappelijke vrienden. ik wil die link delen met al mijn vrienden. krijgen die 50 gemeensch. vrienden dan ook van mij nog eens die link? (dan zouden zij 2x dezelfde link ontvangen, 1maal van onze gemeensch vriend die de link post, en dan van mij omdat ik die link wil delen met mn vrienden)

    bedankt

  • Het is inderdaad zo dat de gemeenschappelijke vrienden het bericht twee keer zullen krijgen. Op zich kan dat geen kwaad. Op twitter is dat zelfs een van de basisfunctionaliteiten: door te retweeten (afgekort RT) geef je aan dat je een boodschap zo leuk, interessant of belangrijk vindt dat je ze zelf ook wil verspreiden onder jouw netwerk. Dat mensen dan twee keer hetzelfde lezen, daar stoort niemand zich aan.
    Op twitter wordt de oorspronkelijke plaatser van het bericht altijd genoemd. Men schrijft bv. RT @paljasken … en dan de boodschap.
    Dat doet Facebook helaas niet wanneer je op “Deel dit” ondereaan de link van een vriend klikt.

  • hoe verwijder ik een groep uit die lijsten?
    ik had een groep gemaakt om te tonen aan iemand, ik klik op lijst maken en al mijn vrienden zitten erin…..(terwijl ik niemand had aangeklikt)
    maar ik wil die groep niet…
    so, what now…

  • Bram,
    alvast bedankt voor de nuttige informatie. Ik ben mijn eerste stapjes op facebook aan het zetten, en jouw informatie helpt me zeker vooruit !

    ik heb nog een vraagje over de vriendenlijsten:
    ik heb 3 groepen gemaakt: dichte, indirecte en verre vrienden. Via de privacy instellingen heb ik gezorgd dat enkel mijn dichte vrienden mijn prikbord kunnen zien.
    Wat als ik nu iets op het prikbord wil zetten dat wél voor iedereen zichtbaar mag/moet zijn, hoe pak ik dat dan aan ?

    Met andere woorden: kan ik bericht per bericht de privacyinstellingen kiezen ?

    alvast bedankt,
    Peter

  • Bram,
    ik heb nog een vraagje:
    ik kan nu via ‘vrienden’ in de linkerkolom selecteren of ik de berichten wil zien van dichte vrienden, indirecte vrienden of verre vrienden.
    - bij dichte en indirecte vrienden kan ik dan rechts bovenaan selecteren ‘lijst bewerken’ en eventueel namen toevoegen/verwijderen. Maar bij Verre vrienden krijg ik deze optie niet te zien ? Wat kan de reden zijn ?
    - ik heb nu mijn vrienden in 3 vriendenlijsten gestoken, is er een truuk om te zien wie nog niet in een bepaalde categorie zit ?
    - wat gebeurt er met nieuwe vrienden ? komen die ineens in een bepaalde vriendenlijst terecht ?

    alvast bedankt,
    Peter

  • Het antwoord op mijn eerste vraag heb ik zelf al gevonden…
    als je iets op je prikbord zet, kan je via het hangslotje nog beslissen wie het bericht al dan niet kan lezen…

    Peter

  • Dag Peter, bedankt voor je vragen.

    Vraag 1: Hoe bepaal ik per statutsupdate wie het kan zien?:
    Je leest het in in deze post over het tonen en verbergen van individuele statusupdates, foto’s, …

  • - bij dichte en indirecte vrienden kan ik dan rechts bovenaan selecteren ‘lijst bewerken’ en eventueel namen toevoegen/verwijderen. Maar bij Verre vrienden krijg ik deze optie niet te zien ? Wat kan de reden zijn ?
    Geen idee. Zou het misschien kunnen dat het aantal vrienden in die lijst hoger is?
    - ik heb nu mijn vrienden in 3 vriendenlijsten gestoken, is er een truuk om te zien wie nog niet in een bepaalde categorie zit ?
    In Facebook, klik rechtsbovenaan op Account → Vrienden bijwerken
    Klik dan links op “Alle verbindingen”. Je krijgt nu een lijst met al je contacten. Onder elk contact staat in welke lijst ze zijn opgenomen. Staat er niks… dan weet je wat je te doen staat.
    - wat gebeurt er met nieuwe vrienden ? komen die ineens in een bepaalde vriendenlijst terecht ?
    Neen, je moet onmiddellijk na het goedkeuren kiezen in welke lijst ze komen. Normaal gezien verschijnt die keuze automatisch.

  • super! het werkt !
    het probleem met die ‘lijst bewerken’ in verre vrienden is nu ook vanzelf opgelost…
    (ik denk aan het volgende: ik had ‘verre vrienden’ eerst anders genoemd, en na hernoemen moest er mss nog een refresh gebeuren, of mss gewoon een beetje langer wachten…)

    Peter

  • ik speel op facebook het spel farmville. daar heb ik bij buren een buur verzoek geannuleerd maar dat lukte niet dus ging ik op facebook naar account-vrienden bijwerken en toen naar vrienden. daar heb ik iemand die ik een buur verzoek gestuurd had verwijdert. toen ging ik naar farmville maar toen ik er op klikte kwam ik niet verder als de laad pagina .elke keer als ik opnieuw laad stop hij 5 cm voordat hij klaar is met laden en wat ik ook probeer ik kan niet verder komen, als het laad sherm en dus kan ik het niet meer spelen. wat moet ik daaraan doen?

  • Helaas kan ik je niet helpen met vragen over Farmville. Ik speel het zelf niet.

  • Hey, is er een optie waar ik dan ervoor zorg dat ’1 van die vriendenlijst’ altijd op de voorpagina weergeeft?

    Anders moet ik elke keer klikken op 1 van de vriendenlijst om dat te bekijken.
    Kan ik niet ergens als standaard instellen dat het altijd zo blijft?
    1 vriendenlijst op voorpagina voor altijd?

  • Dag bram,

    ik heb ooit eens een groep opgericht en nu wil ik die graag verwijderen, waar vind deze optie?

  • Hoi! Ik heb ook een vriendenlijst gemaakt. Hoe kan ik die zichtbaar maken in mijn profiel?

  • Vriendenlijsten kan je niet openbaar zichtbaar maken. Daarvoor gebruik je Facebook groepen. Meer over groepen in dit artikel.

  • Hoi, ik wil graag weten of het mogelijk is dat verzoeken voor spelletjes niet naar vrienden gestuurd wordt die de games niet spelen?

  • ik heb n vraagje, ik zie altijd alleen op mijn eigen profiel bij “recente activiteiten” terug dat ik een prikbordbericht heb geplaatst bij een vriend(in) maar als ik op iemands statusupdate of foto reageer komt het er niet bij te staan hoe kan dit.. heb ik een instelling verkeerd?

  • Hai, ik vroeg mij af hoe ik oudere posts op mijn wall kan verbergen voor een nieuw contact dat mij wil toevoegen.
    ik heb wel iets gelezen over lijsten, maar dan kunnen die mensen zien dat ze in een lijst staan wanneer ik een post doe en dat wil ik niet.
    is er geen mogelijkheid om dat ene nieuwe contact ervan te weerhouden mijn (oude en nieuwe)posts te zien of is die er niet?
    ik hoor het graag :)

  • hey, ik heb al mijn oude prikbord berichten op mn laptop verwijderd totdat er staat dat er geen berichten meer kunnen worden weergegeven. Alleen, als ik op mn ipad kijk of op iemand anders zijn iphone, zijn er toch nog oudere berichten zichtbaar. Weet iemand hoe ik dit kan voorkomen?

    alvast dank, nienke

  • Je kunt familie in een groep bij elkaar zetten. Wanneer ik dat bijvoorbeeld met mijn schoonmoeder doe, dan krijgt zij een vraag wat we in relatie tot elkaar zijn. Ze kan dan kiezen uit een keuze lijst. Is deze lijst uit te breiden, want de keuze “schoonzoon” of vanuit mijn perspectief Schoonmoeder staat er niet tussen. Door iets anders te kiezen om zo toch een keuze te maken, maakt hele rara verhoudingen. Zo beschouw ik de tante van mijn vrouw ook als familie, maar hoe moet ik haar en zij mij “classificeren”.

  • hoi,

    Ik heb sinds kort dat ik niet meer de recente activiteiten van anderen kan lezen, bijvoorbeeld die van mijn vriend, maar hij en anderen nog wel die van mij. Naar mijn idee heb ik er niets aan gedaan maar goed, heeft iemand een idee hoe ik dat kan oplossen?

  • Ik ben benieuwd hoe sommige mensen vrijwel altijd in mn verkorte vriendenlijstje komen te staan, links van het prikbord. Kan iemand me daarop een antwoord geven?

    Dank en groeten
    Beth

  • Ik vraag me af waarop de vriendenlijst links in beeld wordt geselecteerd.. Ik zie vaak de zelfde vrienden in mijn lijst boven aan staan. Waar heeft dit mee te maken?

    gr Lisanne

Leave a Reply




Spam Protection by WP-SpamFree