Paljasken

Google Wave in het onderwijs

‘t Is nog vroeg, héél vroeg om over de gloednieuwe dienst van Google te gaan schrijven. Nog veel te vroeg om iets zinnigs neer te pennen over hoe die dienst kan gebruikt worden in het onderwijs. En toch ga ik proberen.

1. Wat is Google Wave

Google Wave is een combinatie van een chatten, e-mailen en samenwerken aan één document. Het werd mooi (maar wel in ‘t Engels) uitgelegd in volgend filmpje:

Er zijn een paar zaken die Google Wave vernieuwend maken:

  • Google Wave werkt in “real time”. Terwijl je je chat-bericht typt, ziet je correspondent de letters verschijnen terwijl je ze typt. (Da’s niét nieuw, dat kon 10 jaar geleden met het programma ICQ ook al, maar deze dienst is volledig online zonder het installeren van extra software)
  • Google Wave doorbreekt onze chronologische manier van werken. Bij e-mail conversaties krijg je ellenlange berichten waar er telkens bovenaan zaken worden toegevoegd. Bij google Wave typ je waar je wilt, je hoeft niet onderaan aan te sluiten, maar kan halfweg in een bericht zaken toevoegen.
  • Google Wave maakt de overgang van chat naar e-mail naadloos: een berichtje kan als een mail verstuurd worden, maar als je contactpersoon reageert terwijl jij online bent, zie je hem reageren. Je kan vervolgens in chat-vorm verder converseren.
  • Google Wave laat het toevoegen van “plugins” toe. Zo kan je nu al YouTube filmpjes in je bericht zetten, polls houden, foto’s invoegen, … En dat aanbod zal steeds groter worden.

Moeilijk allemaal om uit te leggen. Gelukkig zegt een beeld (een video in dit geval) meer dan duizend woorden. Een conversatie uit de magistrale film Pulp Fiction werd omgzet naar een digitale Google Wave conversatie.

2. Google Wave in het onderwijs

Is er een plaats voor een chat/e-mail/online documenten bewerken-dienst in het onderwijs? Ik denk het wel. Met een beetje creativiteit laat je kinderen aan taken werken in Google Wave. Je kan er links naar online informatie combineren met vragen er over. Je kan terwijl de leerlingen op de computer bezig zijn, van op afstand (en zonder de andere leerlingen te storen) bijsturen.

Maar ook voor het onderwijzend personeel kan het een enorme vooruitgang betekenen. Vergaderen kan nu ook van op afstand. Projecten kunnen nu in een Wave gestopt worden en er kan online samengewerkt worden. Je kan met een aantal collega’s werken aan één brief, en het afgewerkte resultaat downloaden.

3. Google Wave een revolutie?

De invitaties voor Google Wave waren “hot” op het internet. Iedereen was uit op zo’n uitnodiging, want iedereen wou het een keer proberen. Warm gemaakt door keynote van google, die een revolutie in online communicatie voorspelde, wilde iedereen dit met eigen ogen aanschouwen.

Het was een geval van “The chase is better then the catch”. Eens je Google Wave hebt, blijkt de dienst nog in kinderschoenen staat: het gaat traag, sommige zaken zijn nog erg onduidelijk, er zitten nog heel wat errors in… Of het de grote revolutie zal zijn valt dus nog af te wachten.

Verwante artikels:

  1. Een google operating system?
  2. Google werd slimmer: soortgelijke afbeeldingen vinden
  3. Google kent alles, zelfs de toekomst
  4. Google is een peuter
  5. Heerlijke complottheorieën over Apple en Google

Leave a Reply




Spam Protection by WP-SpamFree